Így manipulál a horoszkóp
Az emberek közel 75%-át valamilyen szinten érdekli a horoszkópjuk.
A horoszkópok homályosak. A legtöbb szöveg párhetente ismétlődik. Hogyhogy az emberek nem veszik észre? Úgy, hogy az ismétlések más-más csillagjegynél bukkannak fel. Oroszlán ma kissé kedvetlen lesz, majd – minő meglepetés! – két hét múlva Skorpiónak lesz rossz napja. Ám mivel Skorpió nem olvassa Oroszlán horoszkópját, ez senkinek sem tűnik fel.
Nyilvánvaló, hogy így lehet a lehető legtöbb lét kipréselni néhány mágikus sorból. Mert a horoszkóp nem más, mint ráolvasás. Agyhekkelés. Szóvarázs. Manipulatív bűvészkedés.
Így manipulál a horoszkóp
Ismerlek, kedves olvasó. Tudom, hogyan gondolkodsz. Tudom, hogy ki vagy.
Szükséged van arra, hogy az emberek szeressenek és csodáljanak.
Hajlamos vagy az önkritikára.
Számos kihasználatlan képességed van, amit még nem fordítottál előnyödre.
Néha komoly kétségeid vannak afelől, hogy jól döntöttél-e vagy helyesen cselekedtél-e.
Szükséged van bizonyos mértékű változatosságra; a kötöttségek és a korlátozások feszültté tesznek.
Büszke vagy önálló gondolkodásodra, és nem fogadod el mások kijelentéseit kielégítő bizonyíték nélkül.
Rájöttél, hogy túlzottan őszintének lenni nem bölcs dolog.
Ha a fentieket egy személyiségteszt eredményeként látnád, tízből kilenc pontra értékelnéd a találati pontosságot. Kísérletileg igazolt jelenség ez: Forer (vagy Barnum)-hatásnak nevezik. Végy egy közhelyszerű megállapítást, fogalmazd homályosan, mondd az embereknek, hogy rájuk vonatkozik, és szinte mindenki elhiszi, hogy róla beszélsz.
Miért?
Mert ha azt mondom: „bátor vagy”, mindjárt eszedbe jut egy helyzet, amikor bátor voltál. Megállapítod: „Igen, így van. Ilyen bátran viselkedtem. Bátor vagyok!”
Ha hozzáteszem: „...de vannak dolgok, amiket nem mersz megtenni”, akkor azt mondod: „Igen, ez is igaz! Emlékszem: volt, hogy nem mertem megtenni, amit igazán szerettem volna.”
Azt mondtam, hogy igaz rád valami és az ellenkezője is, és zseninek tartasz. Bonyolult lények vagyunk, így valahol mindkét állítás helytálló lehet. Nem nagy átlagokban gondolkodsz; konkrét eseményekre emlékszel vissza, amelyek alátámasztanak egy-egy állítást.
Ugyanezen az elven működnek a különféle meggyőzési technikák, a hipnózis és sok más agyhekkelő módszer. A horoszkóp is. Csupán annyi a különbség, hogy ez ráadásul nem a megismerhető múltra vonatkozik, hanem a megismerhetetlen jövőre. Utólag senki sem ellenőrzi, hogy tényleg minden teljesült-e.
Vegyünk találomra egy napi horoszkópot:
„Nyilas: Ma valószínűleg nem szívesen találkozol másokkal. Legszívesebben egyedül dolgoznál a feladataidon. Ha megteheted, ez jótékony hatással lehet rád, mivel bizonyára szükséged van arra, hogy zavartalanul koncentrálhass. Mégis szükségessé válhat, hogy a nap folyamán másokkal is találkozz. Ha igényled is az egyedüllétet, érezned kell, hogy tartozol valahová.”
Ugyan ki ne lett volna már ilyen hangulatban? Sokan majdnem mindennap így érzik magukat! Pontosabban ki ne mondta volna már, amikor ilyet olvasott, hogy „ez tényleg kifejezi a mai közérzetemet”? Telitalálat.
De van itt még valami. Észrevetted, mit mondtak? Azt, hogy egyedüllétre és társaságra van szükséged egyszerre! És nem tűnik furcsának. Milyen könnyű meghekkelni az agyat...
Így működnek tehát a horoszkópok.
A cikk írója a Facebook egyik legsikeresebb horoszkópalkalmazásának készítője volt. Arról is beszél, hogy a horoszkóp nem igaz, de valóságosan hat - mert annyian hisznek benne és igazítják hozzá az életüket. Valamennyiünk felelőssége, hogy szembeszálljunk az áltudománnyal. A teljes írást itt olvashatod el: Megszólal egy horoszkópkészítő
Kapcsolódó:
Megbízható horoszkóp
Böjte Csaba az asztrológiáról
Az asztrológia szemfényvesztés – tizennyolc érv